😴 Poduszka i kołdra puchowa – ile powinny ważyć, aby były dla Ciebie wygodne i komfortowe?

😴 Poduszka i kołdra puchowa – ile powinny ważyć, aby były dla Ciebie wygodne i komfortowe?

Sen odgrywa niezwykle ważną rolę w życiu każdego człowieka. Doskonale wpływa na prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego, poprawia pracę mózgu oraz zdolność do koncentracji. Dlatego tak ważne jest zagwarantowanie naszemu organizmowi odpowiedniego komfortu w trakcie nocnego odpoczynku. Zadbać powinniśmy nie tylko o wygodne łóżko, ale również o to, aby kołdra i poduszka do spania były wysokiej jakości.

Za najlepsze wypełnienie wyrobów pościelowych uznaje się puch. Dlatego, jeżeli nie ma ku temu przeciwwskazań zdrowotnych, powinniśmy rozważyć zakup kołdry i poduszki z wypełnieniem puchowym.

Puch doskonale sprawdza się jako wypełnienie kołder i poduszek ze względu na swoje wyjątkowe właściwości termoizolacyjne, niezwykłą lekkość oraz zdolność do pochłaniania wilgoci. Sprężystość puchu wynika z jego budowy – haczykowate włókna sprawiają, że cząsteczki puchu są niemalże trójwymiarowe.

Wyznacznikiem jakości poduszki i kołdry z puchu jest nie tylko jej waga. Żeby ocenić czy kołdra i poduszka puchowa są warte swojej ceny, powinniśmy sprawdzić również:

  • ile procent wypełnienia stanowi puch,

  • jaki puch został użyty do wypełnienia – gęsi czy kaczy,

  • skąd pochodzi puch.

 

Wyroby puchowe bardzo dobrej jakości powinny posiadać wypełnienie składające się w min. 80% z puchu. Mimo że do wypełniania kołder i poduszek stosuje się puch gęsi i kaczy, warto pamiętać o tym, że to puch gęsi charakteryzuje się lepszymi właściwościami użytkowymi.

Poduszki puchowe nie powinny być cięższe niż 1,4 kg. W przypadku kołder, zalecana waga jest zależna od przeznaczenia:

  • kołdry zimowe – 1,3 – 3 kg,

  • kołdry letnie – 0,8 – 1,5 kg,

  • kołdry całoroczne – 1 – 2 kg.

 

Cięższe kołdry puchowe w większości przypadków posiadają wsad zawierający większy odsetek pierza, dlatego ich cena powinna być niższa.

Brak komentarzy