❓Kołdra z puchu, półpuchu czy z innym wypełnieniem – jak dokonać wyboru ❓

❓Kołdra z puchu, półpuchu czy z innym wypełnieniem – jak dokonać wyboru ❓

Sen jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania organizmu człowieka. Brak snu znacznie obniża nasze zdolności psychofizyczne, niekorzystnie wpływa pracę mózgu, pamięć oraz koncentrację. Ponieważ przesypiamy ok. 1/3 swojego życia, warto zadbać o to, żeby nasz sen był jak najbardziej komfortowy i gwarantował organizmowi właściwą regenerację i odpoczynek.

Właściwy komfort cieplny, odpowiednia cyrkulacja powietrza oraz utrzymanie właściwej wilgotności znacząco wpływają na jakość snu. Dlatego tak ważny jest wybór właściwej kołdry i poduszki do spania.

Oferta wyrobów pościelowych jest bardzo szeroka. Ogromny wybór sprawia, że wyselekcjonowanie właściwego produktu stanowi często spore wyzwanie. Z tego powodu, przed zakupem kołdry, warto zapoznać się ze wszystkimi rodzajami kołder dostępnymi na rynku. Znajomość asortymentu, wad i zalet, na pewno znacznie ułatwi nam podjęcie właściwej decyzji.

Kołdry puchowe

Kołdry puchowe charakteryzują się fantastycznymi właściwościami termoizolacyjnymi co pozwala na utrzymanie odpowiedniego komfortu cieplnego zarówno w miesiącach letnich, jak i w okresie zimowym. Kołdry z wypełnieniem puchowym są niezwykle lekkie i sprężyste. Do ich produkcji wykorzystywany jest puch gęsi lub kaczy. Warto jednak pamiętać, że to puch pochodzący od gęsi charakteryzuje się lepszą jakością. Jeżeli możemy sobie pozwolić na większy wydatek, warto wybrać kołdrę, której wsad zawiera min. 80% puchu. Kołdra powinna mieć budowę kasetonową, będziemy mieć wtedy gwarancję, że wypełnienie będzie rozmieszczone równomiernie. Nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że wysokiej jakości kołdry z puchu nadają się także dla alergików, gdyż pierze nie przyciąga roztoczy kurzu domowego.

Kołdry półpuchowe

Jeżeli zależy nam na kołdrze z naturalnym wypełnieniem, ale kołdra puchowa jest zbyt droga, powinniśmy rozważyć zakup kołdry wypełnionej półpuchem. Półpuch to mieszanka puchu i pierza pociętego na mniejsze części. Kołdra z pierza i puchu nadal posiada bardzo dobre walory użytkowe, jest relatywnie lekka i dobrze chroni przed zimnem. Jej niewątpliwą zaletą jest także atrakcyjniejsza cena.

Kołdry z pierza

Jeszcze tańszym rozwiązaniem jest kołdra z wypełnieniem wykonanym z pierza. Pierze posiada gorsze właściwości termoizolacyjne niż puch. Jest także cięższe i mniej sprężyste. Kupując pierzynę warto zwrócić uwagę na miękkość i wielkość użytego pierza, warto sprawdzić także jakość poszycia, gdyż chcemy uniknąć wydostawania się wsadu na zewnątrz.

Podczas omawiania kołder z wsadem naturalnym warto także wspomnieć o kołdrach wypełnionych jedwabiem, wełną i włóknem bambusowym. Wszystkie te wypełnienia posiadają bardzo dobre walory użytkowe – dobrze sprawdzają się w miesiącach letnich i w miesiącach zimowych. Z wymienionych kołder bezpiecznie mogą korzystać osoby cierpiące na alergie, gdyż są one w pełni bezpieczne i nie powodują reakcji uczuleniowych.

Kołdry antyalergiczne

Poza kołdrami z wsadem naturalnym na rynku dostępne są także kołdry z wypełnieniem sztucznym. Jako syntetyczne wypełnienie najczęściej stosuje się włókno poliestrowe oraz włókno silikonowe, które w rzeczywistości jest włóknem poliestrowym pokrytym warstwą silikonu. Kołdra wypełniona tymi włóknami nie posiada tak dobrych cech użytkowych, jak kołdra puchowa lub kołdra wypełniona półpuchem. Jej zaletą jest przede wszystkim niższa cena. Jeżeli jednak zdecydujemy się na zakup wyrobów pościelowych ze sztucznym wsadem, powinniśmy postawić na włókna silikonowe. Posiadają one wyższą sprężystość i odporność na odkształcenia, co sprawia, że są wygodniejsze w użytkowaniu i dłużej zachowują swoje właściwości. W związku z tym, że silikon stanowi bardzo dobrą barierę dla roztoczy kurzu domowego, kołdry z wypełnieniem silikonowym nie wywołują reakcji alergicznych.

Brak komentarzy