Kołdra z puchu czy z pierza dartego? Jakie są różnice między puchem i pierzem?

Kołdra z puchu czy z pierza dartego? Jakie są różnice między puchem i pierzem?

Na rynku dostępne są różne rodzaje kołder i poduszek. Wybierać możemy między wypełnieniem naturalnym i sztucznym. Wypełnienie naturalne może być wykonane z:

Zanim podejmiemy decyzję o zakupie kołdry lub poduszki, warto zapoznać się z właściwościami poszczególnych materiałów.

Puch jest surowcem najwyższej jakości, który charakteryzuje się niezwykłą delikatnością i lekkością. Haczykowate włókna, z których jest zbudowany, sprawiają, że wypełnienia puchowe nie tylko pozwalają na utrzymanie prawidłowej temperatury w trakcie snu, ale również zapewniają odpowiednią przewiewność. Poduszki i kołdry puchowe, szczególnie te wykonane z puchu gęsiego, są droższe od kołder i poduszek wypełnionych pierzem lub materiałem syntetycznym, jednak są one gwarantem optymalnego komfortu cieplnego, dlatego zakup kołdry puchowej jest inwestycją, która na pewno się opłaca.

Pierze, którym wypełnia się kołdry i poduszki do spania, może być darte lub cięte. Różnica pomiędzy tymi rodzajami pierza jest znacząca. Pierze darte jest lżejsze oraz bardziej sprężyste, dlatego bardzo dobrze sprawdza się jako wypełnienie poduszek. Pierze cięte ma zdecydowanie ostrzejsze krawędzie, charakteryzuje się większą twardością i ciężarem, co sprawia, że poduszki z takim wypełnieniem uznawane są mniej wygodne. Tak samo jak w przypadku puchu, za lepsze uznaje się pierze gęsie, gdyż jest ono delikatniejsze od kaczego. W porównaniu do puchu, pierze posiada trochę gorsze właściwości termoizolacyjne, jednak kołdra z pierza nadal jest zdecydowanie lepszym rozwiązaniem od kołdry z wypełnieniem syntetycznym.

W sprzedaży dostępne są także kołdry i poduszki wykonane z półpuchu. Jest to materiał będący mieszanką puchu i pierza.

Brak komentarzy