Zalety puchu gęsiego w kołdrach i poduszkach do spania

Zalety puchu gęsiego w kołdrach i poduszkach do spania

Puch Gęsi jest materiałem powszechnie wykorzystywanym do produkcji wyrobów pościelowych ze względu na swoje doskonałe właściwości termoizolacyjne. Niezwykłe parametry użytkowe puchu wynikają z jego nietypowej struktury. Pojedynczy puch ma trójwymiarową haczykowatą strukturę i jest niezwykle lekki. Wszystkie te cechy sprawiają, że jest bardzo dobrym izolatorem, a dodatkowo gwarantuje utrzymanie optymalnej temperatury ciała w trakcie snu. Poduszki puchowe i kołdry puchowe znakomicie sprawdzają się zarówno w miesiącach letnich, jak i w miesiącach zimowych. Zakup kołdry i poduszki do spania wykonanej z wysokogatunkowego puchu gęsiego jest sporym wydatkiem, ale jest to inwestycja, która na pewno się opłaca, gdyż jest gwarantem spokojnego i niezwykle komfortowego snu.

Jak już wcześniej wspomniano, żeby kołdra puchowa i poduszka posiadały optymalne właściwości termoizolacyjne, muszą być wykonane z dobrej jakości puchu gesiego. Naturalne wypełnienie wyrobów pościelowych może stanowić puch, półpuch i pierze, dlatego przy zakupie warto zwrócić uwagę na dokładny skład. Co istotne, puch może znacznie różnić się jakością. Puch gęsi produkowany w Polsce cieszy się bardzo dobrą renomą na całym świecie, jego niezwykłe właściwości wynikają z klimatu, jaki panuje na terenie naszego kraju. Ciepłe lato i mroźna zima sprawiają, że ptactwo wodne wytwarza puch o optymalnych właściwościach.

Sprężystość puchu gęsiego

Miarą jakości puchu jest jego sprężystość, która określa w jakim zakresie puch jest w stanie magazynować powietrze. Im wyższa sprężystość puchu, tym lepiej. Puch o wysokiej sprężystości będzie miał zdecydowanie lepsze właściwości termoizolacyjne i będzie mniej podatny na zbijanie. Na jakość wpływa także tzw. metoda podskubu. Podskub ręczny gwarantuje otrzymanie puchu wyższych wartościach użytkowych. Za najlepszy uznaje się puch gęsi, który jest delikatniejszy, lżejszy i bardzie sprężysty od puchu kaczego. To właśnie poduszki i kołdry z puchu gęsiego wysokiej jakości charakteryzują się najmniejszą wagą.

Kołdry puchowe dostępne obecnie na rynku reprezentują bardzo zróżnicowane parametry jakościowe. Powinniśmy pamiętać, że niska cena, w większości przypadków, jest równoznaczna z gorszą jakością wypełnienia. Pierze użyte do produkcji wyrobów pościelowych poddawane jest najpierw wstępnej obróbce, jeżeli zdecydujemy się na wydanie większej kwoty, będziemy mieć pewność, że materiał użyty do wypełnienia kołdry został właściwie oczyszczony, odtłuszczony, wyprany oraz wyjałowiony.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie kołdry i poduszki puchowej

Przy zakupie powinniśmy również zwrócić uwagę na to, żeby kołdra z puchu miała konstrukcję kasetową. Taki sposób szycia zapewnia optymalne warunki spania, gdyż puch jest rozmieszczony równomiernie i nie przesuwa się w jedno miejsce.

Konstrukcja poduszek puchowych różni się od konstrukcji stosowanej w kołdrach. Rzeczą, na którą powinniśmy zwrócić uwagę, gdy wybieramy poduszkę jest także jej szczelność. Puch lub pierze nie powinny wydostawać się na zewnątrz. O ile puch jest bardzo delikatny, o tyle wychodzące z poduszki pierze może w sposób znaczący wpływać na komfort spania.

Brak komentarzy