Wpływ snu na urodę

Wpływ snu na urodę

Sen odgrywa w naszym życiu niezwykle ważną rolę, a długotrwały brak snu może bardzo niekorzystnie wpływać na nasze zdrowie i urodę. O tym, że sen w bardzo znaczący sposób wpływa na to, jak wyglądamy, nie trzeba nikogo przekonywać. Brak snu sprawia, że nasz organizm produkuje więcej kortyzolu, który jest hormonem stresu. Podwyższony poziom kortyzolu sprawia, że czujemy się zestresowani, a dodatkowo powoduje powstawanie w organizmie stanów zapalnych, które niekorzystnie wpływają na naszą cerę (może pojawić się zwiększona wrażliwość skóry, alergia, a nawet trądzik lub łuszczyca).

Poza problemami skórnymi, niewystarczająca ilość snu może powodować także przyspieszenie procesów starzenia. Zwiększony rozpadu kolagenu i kwasu hialuronowego sprawi, że nasza skóra straci blask. Podczas głębokiego snu wytwarzana jest zwiększona ilość hormonu wzrostu, co pozwala na naprawę uszkodzonych komórek. Jeżeli nasz organizm nie znajduje się w fazie NREM wystarczająco długo, komórki nie będą naprawiane, a oznaki starzenia będą zdecydowanie bardziej zauważalne.

W trakcie snu w naszym organizmie przywracana jest równowaga wodna, dzięki temu skóra odzyskuje wilgoć, a nadmiar wody jest przetwarzany w celu usunięcia. Niewystarczająca ilość snu prowadzi do zaburzenia gospodarki wodnej – skóra staje się sucha, zmarszczki są bardziej widoczne, a pod oczami pojawia się opuchlizna.

Żeby zapewnić sobie lepszy odpoczynek w trakcie nocy, warto zadbać o warunki w jakich śpimy. Powietrze w sypialni powinno być czyste, dlatego warto postawić w niej rośliny, które oczyszczają powietrze i syntetyzują tlen także w nocy. Dodatkowo, warto kupić kołdrę i poduszkę dobrej jakości. Najlepsze są oczywiście kołdry i poduszki z puchu, ale bardzo dobrze sprawdzi się także poduszka i kołdra z pierza. Wybierając pościel, powinniśmy zwrócić uwagę, żeby poduszka do spania zawierała odpowiednią ilość wypełnienia i zapewniała odpowiednie podparcie dla naszego kręgosłupa.

Brak komentarzy