Sprawdź jak prawidłowo wietrzyć pościel, poduszki, kołdry puchowe i nie tylko?

Sprawdź jak prawidłowo wietrzyć pościel, poduszki, kołdry puchowe i nie tylko?

O tym, że sen odgrywa w naszym życiu niezwykle istotną rolę wiedzą wszyscy. Sen ma ogromne znaczenie dla pamięci i efektywnego funkcjonowania naszego mózgu, jest niezbędny do życia i prawidłowego przebiegu procesów zachodzących w organizmie każdego człowieka. Niedobór snu ma negatywny wpływ na naszą sprawność psychofizyczną. Gdy jesteśmy niewyspani trudniej nam się skupić, mamy gorszy humor, jesteśmy mniej zmotywowani, nasza reakcja na zewnętrzne bodźce jest spowolniona, jesteśmy też mniej twórczy i mamy trudności z podejmowaniem bardziej złożonych decyzji.

Brak snu powoduje także osłabienie naszego układu immunologicznego, co skutkuje wzrostem ryzyka zapadnięcia na różnego rodzaju choroby. Im młodszy organizm, tym więcej snu potrzebuje:

  • noworodki (miedzy 0 a 3 miesiącem życia) śpią aż 14 do 17 godzin na dobę,
  • nastolatki w wieku 14 do 17 lat potrzebują 8 do 10 godzin snu,
  • osobom dorosłym wystarczy 7 do 9 godzin snu dziennie.

Kołdry puchowe w przystępnej cenie na dopoduchy.pl

Warto mieć na uwadze, że ważna jest nie tylko ilość snu, ale również jego jakość. To właśnie dla tego tak istotne jest zapewnienie odpowiednich warunków do snu.

 

Jak utrzymać kołdrę i poduszkę z puchu w dobrej kondycji?

Dobór odpowiedniej kołdry z puchu, pierza lub materiału syntetycznego oraz właściwej poduszki jest niezwykle ważny. Istotne jest również utrzymanie pościeli w odpowiedniej czystości. Powinniśmy pamiętać, że kołdry i poduszki do spania mogą stać się doskonałym siedliskiem dla kurzu, roztoczy i bakterii. Żeby temu zapobiec, konieczne jest ich wietrzenie oraz pranie.
Tak prosta czynność jak wietrzenie, jest w stanie usunąć z wyrobów pościelowych wspomniane wcześniej drobnoustroje oraz kurz, trzeba jednak robić to prawidłowo. Dodatkowo poduszki i kołdry z pierza oraz puchu powinny być również strzepywane, gdyż pozwala to na zachowanie odpowiedniej objętości i sprężystości wypełnienia.

Warunki, w których wietrzymy pościel mają bardzo duże znaczenie. Istotne jest, aby świeże powietrze mogło przeniknąć przez poszczególne warstwy. Nie ma konieczności wynoszenia kołder i poduszek na zewnątrz każdego dnia, wystarczy, że szeroko otworzymy okna w sypiali i zapewnimy dostęp czystego powietrza. Co jakiś czas warto jednak zapewnić naszej pościeli większe wietrzenie.

 

Jak wietrzyć poduszki i kołdry puchowe?

Jeżeli zdecydujemy się na wietrzenie kołder i poduszek na zewnątrz, powinniśmy pamiętać o przestrzeganiu kilku ważnych reguł:

  1. kołdry puchowe, pierzyny, poduszki z puchu, poduszki z pierza nie powinny być wietrzone na słońcu – wysoka temperatura i dostęp promieni słonecznych tworzą idealne warunki do rozwoju drobnoustrojów,
  2. jeżeli wietrzymy kołdry puchowe i poduszki puchowe latem, powinnismy zadbać o to, żeby miejsce było zacienione, chłodne i przewiewne,
  3. nie należy wietrzyć pościel, gdy na dworze jest wilgotno, pada deszcz lub śnieg – wysoka wilgotność ma niekorzystny wpływ na wypełnienie kołdry/poduszki, a po wietrzeniu pościel będzie wymagała dokładnego suszenia,
  4. pościel można wietrzyć zimą – zimowe warunki (lekki mróz) doskonale nadają się do wietrzenia, kołdry i poduszki odzyskują świeżość, a drobnoustroje (roztocza, wirusy, bakterie) giną w wyniku ekspozycji na niską temperaturę.

 

Jak często wietrzyć kołdry i poduszki puchowe?

Wietrzenie pościeli powinno być naszym nawykiem. Dobrze wywietrzona kołdra puchowa gwarantuje dobry, spokojny i bezpieczny sen. Optymalnym rozwiązaniem jest wietrzenie wyrobów pościelowych raz w tygodniu po około pół godziny z każdej strony. Jeżeli nie możemy wynieść kołdry na zewnątrz i nie mamy balkonu, wystarczy, że otworzymy okna, aby świeże powietrze miało dostęp do naszej pościeli.

Komfortowe poduszki puchowe na dopoduchy.pl

Brak komentarzy