Śpij lepiej. Sprawdź co zrobić, by się wyspać

Śpij lepiej. Sprawdź co zrobić, by się wyspać

Liczba czynników wpływających na to, jak śpimy jest ogromna. Wśród najważniejszych możemy wymienić:

  • nasze ogólne samopoczucie,
  • tryb życia, jaki prowadzimy, ilość stresu itp.,
  • sposób odżywiania oraz godziny spożywania posiłków,
  • aktywność fizyczną lub jej brak,
  • korzystanie z używek (spożywanie alkoholu, palenie papierosów, picie kawy),
  • regularność snu, drzemki w trakcie dnia,
  • temperaturę powietrza w sypialni,
  • jakość i rodzaj wypełnienia kołdry oraz poduszki do spania,
  • hałas,
  • dopasowanie materaca, na którym śpimy do naszych potrzeb.

 

Sen odgrywa w naszym życiu niezwykle istotną rolę i nie jesteśmy w stanie z niego zrezygnować. Zapotrzebowanie na sen zmienia się wraz z wiekiem, osoby dorosłe potrzebują od 7 do 9 godzin snu na dobę. Oznacza to, że przesypiamy 1/3 życia! Dlatego warto zadbać o to, żeby nasz sen był jak najbardziej komfortowy.

 

Sen, a styl życia

Często nasz styl życia, ilość obowiązków, stres sprawiają, że nie śpimy wystarczająco długo, kładziemy się spać o nieregularnych porach, ciężko jest nam zasnąć. Przed snem warto jest się wyciszyć, uspokoić myśli i odłożyć problemy na bok. Powinniśmy również pamiętać, że czynnikiem, który w znaczący sposób wypływa na nasz sen jest regularność. Naukowcy zalecają chodzenie spać o tej samej porze każdego dnia, także w weekendy. Organizm potrzebuje od 2 do 3 tygodni, żeby dostosować się do takiej rutyny, po upływie tego czasu zauważymy, że zasypia nam się zdecydowanie łatwiej, a poranne wstawanie nie jest już tak uciążliwe.

 

A może drzemka?

Może się zdarzyć, że niekorzystnie na nasz nocny sen wpływają drzemki. Jeżeli w trakcie dnia zbyt dużo czasu przeznaczymy na drzemkę, wieczorem w trakcie zasypiania nasz organizm będzie się buntował. Dlatego, jeżeli to możliwe, z drzemek lepiej zrezygnować, a jeżeli czujemy, że musimy się na chwilę położyć, warto ograniczyć drzemkę do ok. 15 minut.

 

Spanie z pełnym brzuchem

Żeby lepiej nam się spało, ostatni posiłek powinniśmy spożyć 2 do 3 godzin przed snem. Nie powinno to być jedzenie ciężkostrawne, ponieważ nasz żołądek będzie wtedy potrzebował więcej czasu na trawienie, co niekorzystnie odbije się na jakości snu. Warto także mieć na uwadze, że naukowcy nie zalecają chodzenia spać z uczuciem głodu. Jeżeli przed snem jesteśmy bardzo głodni, lepiej jest zjeść niewielką przekąskę, niż próbować zasnąć głodnym. Przed snem nie powinniśmy pić kawy, czarnej herbaty lub alkoholu. Po kawie i herbacie trudniej będzie nam zasnąć, ponieważ organizm będzie pobudzony, natomiast alkohol sprawi, że sen jest płytszy i częściej będziemy się budzić.

 

Sen i aktywność fizyczna

Na sen pozytywnie wpływa także aktywność fizyczna. Nawet niewielki regularny wysiłek fizyczny (20-30 min. 4-5 razy w tygodniu) może znacznie poprawić jakość snu. Trzeba jednak pamiętać, że lepiej ćwiczyć kilka godzin przed snem, a nie bezpośrednio przed położeniem się do łóżka.

 

Popraw jakość swojego snu

Jakość snu jest zależna także od tego gdzie śpimy. Temperatura w sypialni nie powinna być zbyt wysoka (najlepiej ok. 18 stopni). Przed położeniem się do łóżka, pokój najlepiej wywietrzyć. Warto też zadbać o brak hałasu. W trakcie snu nic nie powinno nas rozpraszać. Wygodny materac oraz kołdra i poduszka do spania dobrej jakości na pewno znacznie poprawią jakość nocnego odpoczynku. Najlepiej postawić na kołdry puchowe lub trochę tańsze kołdry z pierza. Zarówno w jednym, jak i w drugim przypadku możemy mieć pewność, że nasz komfort temperaturowy w trakcie snu będzie optymalny.

Brak komentarzy