Ochraniacze na materac. Czy warto ich używać? Jaki ochraniacz wybrać?

Ochraniacze na materac. Czy warto ich używać? Jaki ochraniacz wybrać?

Czynników, które wypływają na nasz sen jest bardzo wiele. Hałas, stres, temperatura powierza, wilgotność. Niemniej istotne jest łóżko, na którym śpimy. Z tego powodu warto zadbać o to, żeby materac był nie tylko dobrej jakości, ale także odpowiednio dobrany do naszych potrzeb i preferencji. Ponadto, niezwykle ważna jest również kołdra i poduszka do spania, dobrej jakości pościel, a także podkład lub ochraniacz na materac.

 

Kupując materac, powinniśmy zwrócić uwagę na:

  • twardość,
  • rodzaj wkładu (piankowy, kieszeniowy),
  • rozmiar.

 

Optymalna twardość materaca zależy od naszych indywidualnych preferencji. Jeżeli najczęściej śpimy na plecach, materac powinien być trochę twardszy. Jeśli preferujemy sen na brzuchu, warto rozważyć zakup materaca bardziej miękkiego. Najistotniejsze jest, aby nie kupować materaca w ciemno. Najlepiej przed zakupem wybrać się do sklepu i samodzielnie sprawdzić jaka miękkość najbardziej nam odpowiada.

Rodzaj wkładu wypływa nie tylko na twardość materaca, ale również na jego późniejsze użytkowanie. Wkład wykonany z materiałów wysokiej jakości będzie nam służył zdecydowanie dłużej i na pewno będzie się mniej odkształcał.

Rozmiar materaca powinien umożliwiać nam swobodny sen. Jeżeli dzielimy łóżko wraz z małżonkiem, najlepszy będzie materac szeroki na min. 160 cm. Będziemy mieć wtedy pewność, że będzie na nim wystarczająco dużo miejsca dla każdej z osób.

 

Masz już materac? Zadbaj o niego

Po zakupie materaca warto zadbać o higienę. Dwie rzeczy, które sprawią, że dużo łatwiej będzie nam utrzymać materac w czystości to:

  • podkład,
  • ochraniacz.

Jak sama nazwa wskazuje, podkład podkładamy pod materac. Kładziemy go bezpośrednio na stelaż łóżka i dopiero na podkład kładziemy materac. Podkład pełni kilka ważnych funkcji:

  • wyrównuje powierzchnię, na której leży materac, co zapobiega jego odkształcaniu i wydłuża czas użytkowania,
  • chroni materac przed kurzem, drobnoustrojami oraz różnego rodzaju zabrudzeniami, które mogłyby przedostawać się między listwami stelaża.

Z podkładu na pewno powinny korzystać osoby uczulone na roztocza kurzu domowego, ponieważ zminimalizuje on ryzyko pojawienia się alergii.

 

Ochraniacze na materac

Ochraniacz nakładamy na materac. Jest to bardzo praktyczne rozwiązanie, ponieważ zewnętrzny materiał, z którego szyte są pokrowce na materace, w większości przypadków, nie stanowi zabezpieczenia przed zabrudzeniem, gdyż nie jest wodoodporny. Niewątpliwą zaletą ochraniacza jest łatwość utrzymania go w czystości. Ściągnięcie ochraniacza i wypranie go jest zdecydowanie łatwiejsze, niż ściąganie całego pokrowca z materaca. Decydując się na zakup ochraniacza powinniśmy zwrócić uwagę na:

  • materiał, z którego został wykonany (powinien być wodoodporny),
  • sposób czyszczenia (najlepiej, żeby ochraniacz można było prać w pralce).

 

Czego jeszcze potrzebujesz? Komfortowej kołdry i poduszki do spania

Kiedy kupimy już materac, podkład i ochraniacz, konieczny będzie zakup poduszki i kołdry do spania. Oferta poduszek i kołder jest bardzo duża, dlatego każdy na pewno znajdzie coś dla siebie. Wybierając kołdrę i poduszki warto pamiętać o tym, że jest to raczej zakup na lata, dlatego jeżeli budżet nam na to pozwala, lepiej zainwestować w produkty wysokiej jakości.

Kołdry puchowe (wypełnione puchem gęsim) posiadają doskonałe właściwości termoizolacyjne, zapobiegają zatrzymywaniu wilgoci, są niezwykle lekkie i sprężyste. Wszystkie te właściwości gwarantują organizmowi optymalny komfort cieplny w trakcie odpoczynku. Wadą produktów wypełnionych puchem gęsim jest ich wysoka cena, alternatywą mogą być kołdry i poduszki z pierza oraz kołdry i poduszki z wsadem mieszanym. Ich cena będzie na pewno bardziej atrakcyjna, a pierze także posiada bardzo dobre walory użytkowe.

 

 

Hausbett Meli

Brak komentarzy