Na którym boku powinniśmy spać? Jak spać zdrowiej?
Wszyscy bardzo dobrze zdajemy sobie sprawę z tego, że sen ma kluczowy wpływ na nasze samopoczucie fizyczne i psychiczne. Ponadto, naukowcy dowodzą, że również pozycja, w której śpimy może być kolejnym niezwykle ważnym czynnikiem wpływającym w znaczący sposób na nasze zdrowie i samopoczucie. Badania wskazują, że dla wielu osób spanie na lewym boku może znacząco poprawić jakość snu oraz bardzo dobrze wpływać na funkcjonowanie organizmu. Przyjrzyjmy się zatem dlaczego sen na lewym boku może być dla nas tak korzystny.
Okazuje się, że ułożenie ciała na lewej stronie ma dobry wpływ na układ trawienny i układ limfatyczny, a także na nasze serce i kręgosłup!
Spanie na lewej stronie poprawia wydajność układu limfatycznego, organizm jest w stanie efektywniej przetwarzać toksyny pochodzące z mózgu. Jeżeli śpimy na prawej stronie, nasz układ limfatyczny działa mniej wydajnie.
Układ trawienny funkcjonuje zdecydowanie lepiej, gdy leżymy na lewej stronie. Znaczący wpływ ma na to grawitacja. Taka pozycja pozwala na:
- łatwe przemieszczanie się pokarmu z jelita grubego do okrężnicy,
- naturalne zwisanie żołądka i trzustki, co ma pozytywny wpływ na procesy trawienne,
- uniknięcie refluksu żołądkowego, gdyż kwasy trawienne nie cofają się w kierunku przełyku.
Osobom mającym problemy ze zgagą, zaleca się leżenie na lewym boku przez ok. 10 minut po posiłku.
Lekarze sugerują, że spanie na lewym boku poprawia krążenie krwi w sercu, zmniejsza nacisk na mięsień sercowy, ułatwia drenaż limfatyczny. Ta pozycja jest bardzo często zalecana kobietom w ciąży, jadnak będzie mieć dobry wpływ na nasze serce niezależnie od płci. Kobiety w ciąży na pewno odczują zalety spania na lewej stronie nie tylko ze względu układ krążenia, ta pozycja pozwala także na:
- zmniejszenie nacisku na kręgosłup,
- zmniejszenie nacisku macicy na wątrobę,
- poprawienie przepływu krwi w kierunku nerek, macicy oraz płodu.
Spanie na lewym boku wpłynie korzystnie na jakość i komfort snu także u osób, które cierpią na chroniczny ból pleców. Ułożenie na lewej stronie w znaczący sposób zmniejsza nacisk na kręgosłup umożliwiając tym samym spokojniejszy i zdrowszy sen.
Jak widać jest bardzo dużo powodów, które wskazują na to, że spanie na lewej stronie przyniesie nam ogromne korzyści zdrowotne. Warto jednak pamiętać o tym, że w niektórych przypadkach taka pozycja może niekorzystnie wpływać na nasz organizm. Badania naukowe wskazują, że osoby cierpiące na:
- choroby serca,
- bezdech senny,
- zespół cieśni nadgarstka,
- jaskrę,
niekoniecznie powinny spać na lewym boku. Jeśli cierpimy, na którąś z wymienionych chorób, lepiej będzie jeżeli skonsultujemy się ze specjalistą w celu ustalenia jaka pozycja w trakcie snu będzie dla nas optymalna.
Poza pozycją, kluczowym czynnikiem mającym wpływ na jakość naszego snu jest komfort cieplny. W nocy nie powinno być nam za ciepło, ponieważ będziemy się pocić, nie powinno być nam także za zimno, gdyż będziemy się budzić i organizm nie będzie mógł się w pełni zregenerować. To dlatego tak ważne jest posiadanie odpowiedniej kołdry do spania. Dobrej jakości kołdra puchowa jest gwarantem utrzymania odpowiedniego komfortu temperaturowego w trakcie snu. Ze względu na doskonałe właściwości termoizolacyjne puchu, taka kołdra sprawdzi się zarówno w miesiącach letnich, jak i miesiącach zimowych. Jeżeli zależy nam na trochę tańszym rozwiązaniu, powinniśmy rozważyć kupno kołdry z pierza. Pierze posiada trochę gorsze właściwości od puchu, jednak nadal jest bardzo dobrym i naturalnym materiałem wypełnieniowym.