Pościel antyalergiczna. ? Czy warto kupić w pościel dla alergików?
Osoby cierpiące na różnego rodzaju alergie doskonale zdają sobie sprawę z tego, jak uciążliwy może być sen w pościeli, która wywołuje reakcje alergiczną. Kołdra i poduszka, w której znajdują się roztocza kurzu domowego, może powodować swędzenie, łzawienie, kaszel, katar, duszności, wysypkę, puchnięcie oraz astmę. Wszystkie te objawy sprawiają, że organizm nie może się odpowiednio zregenerować.
W związku z tym, że sen odgrywa niezwykle ważną rolę w życiu każdego człowieka, osoby cierpiące na alergie powinny zadbać o to, aby ich kołdra i poduszka do spania były wykonane z materiałów, które nie wywołują reakcji uczuleniowych.
Roztocza kurzu domowego to mikroskopijne pajęczaki, które żywią się ludzkim naskórkiem. Silny alergen stanowią ich odchody oraz odnóża. Roztocza uwielbiają wilgotne środowisko i doskonale rozwijają się w ciepłych temperaturach, to właśnie dlatego wyroby pościelowe są ich bardzo częstym siedliskiem.
Na rynku dostępne są kołdry i poduszki, które posiadają właściwości antyalergiczne, wybierać możemy między wypełnieniem wykonanym z:
-
puchu,
-
jedwabiu,
-
wełny,
-
włókien bambusowych,
-
włókien sztucznych.
Kołdrę i poduszkę warto dostosować do indywidualnych preferencji, wtedy będziemy mieć pewność, że nasz sen będzie w pełni komfortowy. Bardzo często ogromny wpływ na wybór wyrobów pościelowych ma także zasobność portfela, dlatego warto dokładnie rozważyć wady i zalety każdego z rozwiązań.
Panuje powszechne przekonanie, że kołdry puchowe wywołują alergie, nic bardziej mylnego, gdyż puch sam w sobie nie jest alergenem. Problem polega na tym, że roztocza kurzu domowego kochają puch i to właśnie ich obecność powoduje występowanie alergii. Nie oznacza to jednak, że kołdra puchowa nie może być kołdrą antyalergiczną. Kołdry puchowe wykonane z bardzo dobrze oczyszczonego puchu wysokiej jakości doskonale nadają się dla alergików. Trzeba jednak pamiętać o tym, że kluczowy jest materiał, z którego wykonane zostało poszycie. Jeżeli jest on gruby i bardzo gęsto tkany, do wnętrza kołdry nie dostaną się roztocza. Jedynym minusem antyalergicznej kołdry puchowej jest jej cena. Warto jednak pamiętać, że zakup kołdry i poduszki z puchu jest inwestycją na lata, a puch, w związku z doskonałymi właściwościami termoizolacyjnymi, gwarantuje doskonałe warunki do snu.
U alergików bardzo dobrze sprawdzą się także kołdry z wypełnieniem jedwabnym. Włókna jedwabiu są niezwykle delikatne, a ich właściwości hipoalergiczne są gwarantem bezpiecznego snu. Bardzo dobre właściwości termoizolacyjne jedwabiu pozwalają na zapewnienie organizmowi odpowiedniej temperatury w trakcie odpoczynku, przy zachowaniu właściwej wymiany powietrza. Minusem kołder jedwabnych jest niestety cena.
Jak już wcześniej wspomniano, puch uznawany jest za materiał wywołujący alergie, tak samo jest w przypadku wełny. Warto jednak pamiętać, że wełna wywołuje alergię tylko u osób, które są na nią uczulone. Osoby uczulone na roztocza kurzu domowego mogą bezpiecznie korzystać z kołder z wypełnieniem wełnianym. Antyalergiczne są także poduszki do spania.
Ostatnimi czasy coraz większą popularnością cieszą się kołdry i poduszki z wypełnieniem wykonanym z włókna bambusowego. Włókna te posiadają naturalne właściwości antygrzybiczne i bakteriobójcze. Kołdry tego rodzaju bardzo łatwo utrzymać w czystości. Wsad bambusowy ma dobre właściwości termoizolacyjne i zapewnia odpowiednią cyrkulację powietrza.
Ostatnią opcją dla alergików jest zakup kołdry z wypełnieniem wykonanym z włókien sztucznych – poliestrowych lub silikonowych. Komfort snu pod taką kołdrą jest niestety mniejszy niż komfort, jaki zapełniają kołdry puchowe. Niewątpliwą zaletą włókien syntetycznych jest jednak ich cena oraz łatwość utrzymania w czystości.