Popołudniowa drzemka. Czy warto poświęcić 15 minut na sen w ciągu dnia?
Każdy z nas ma czasem w ciągu dnia ochotę na krótką drzemkę. Zdarza się, że po prostu musimy się na chwile położyć i odpocząć, ponieważ nasze oczy same się zamykają, nie jesteśmy w stanie się na niczym skoncentrować i ciężko jest nam wykonywać jakiekolwiek czynności. Okazuje się, że krótki odpoczynek w trakcie dnia nie jest niczym złym. Naukowcy dowodzą, że taka krótka drzemka bardzo dobrze wpływa na funkcjonowanie organizmu człowieka i pozwala zwiększyć naszą produktywność oraz kreatywność, poprawia koncentrację oraz pamięć i sprawia, że łatwiej jest nam podejmować decyzje.
Co ciekawe, drzemka trwająca nie dłużej niż 30 minut ma nie tylko pozytywny wpływ na nasze samopoczucie, ale także na nasze zdrowie. Zmniejszenie poziomu stresu w bezpośredni sposób wpływa na układ krwionośny obniżając tym samym ryzyko wystąpienia zawału serca, udaru mózgu oraz zatorów.
Najlepszym czasem na drzemkę jest wczesne popołudnie. Nie zaleca się spania w godzinach późno popołudniowych oraz wczesnym wieczorem, gdyż może spowodować problemy z zaśnięciem w nocy. Jak już wcześniej wspomniano, drzemka, która przyniesie nam korzyści nie powinna trwać zbyt długo, dlatego pamiętajmy o tym, żeby przed zaśnięciem ustawić budzik.
Żeby drzemka przyniosła oczekiwane efekty, warto zadbać o odpowiednie otoczenie. Nasz organizm powinien się zrelaksować i zregenerować, dlatego powinniśmy odpoczywać w ciszy. Dodatkowym plusem będzie oczywiście ograniczenie dostępu światła dziennego. Kolejnym kluczowym elementem jest wygodne łóżko i poduszka do spania oraz coś do przykrycia. Jeśli odpoczywamy poza domem, może to być koc, w domu na pewno lepiej sprawdzi się kołdra puchowa, która w trakcie drzemki zapewni nam optymalny komfort cieplny.