Pozycje do spania. Którą wybrać, aby się wyspać?

Pozycje do spania. Którą wybrać, aby się wyspać?

Sen jest niezwykle istotnym elementem życia każdego człowieka. Brak snu bardzo niekorzystnie wpływa na nasz organizm, jesteśmy rozdrażnieni, zmęczeni, nie mamy motywacji, trudno nam się skupić, mamy problemy z logicznym myśleniem, podejmowaniem decyzji, reagujemy w spowolnionym tempie. Niewystarczająca ilość snu obniża odporność naszego układu immunologicznego, w związku z tym łatwiej jest nam zachorować. Wszystkie wymienione objawy braku snu wynikają z tego, że nasz organizm nie odpoczywa i nie jest odpowiednio zregenerowany. Deprywacja snu bardzo niekorzystnie wpływa na nasz układ nerwowy.

Objawy braku snu, które zostały wymienione powyżej, występują już przy krótkotrwałych niedoborach snu. Jeżeli nie dostarczamy organizmowi wystarczająco dużej ilości snu przez dłuższy czas, konsekwencje mogą być zdecydowanie poważniejsze. Długotrwały brak snu może prowadzić nawet do stanów paranoidalnych, halucynacji oraz do stanów przypominających psychozę. Takie objawy daje także długotrwałe zaburzanie fazy REM, czyli tzw. snu paradoksalnego, w którym występują marzenia senne.

Zapotrzebowania organizmu na sen nie można ignorować. Powinniśmy robić wszystko, co w naszej mocy, żeby spać jak najlepiej i jak najwygodniej.

Na jakość naszego snu w istotny sposób wpływa pozycja, w której śpimy. Nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że złe ułożenie ciała w trakcie odpoczynku może mieć bardzo duży wpływ na to, jak będziemy czuli się po przebudzeniu. Jeżeli pozycja, w której śpimy, będzie nieodpowiednia, kolejnego dnia możemy zmagać się z bólem różnych mięśni, obrzękami i opuchlizną, bólem głowy oraz z ogólnym zmęczeniem. Złe ułożenie ciała może mieć też niekorzystny wypływ na skórę szyi i twarzy – u osób śpiących w niektórych pozycjach zaobserwowano pogłębienie zmarszczek.

 

W jakiej pozycji powinniśmy spać, żeby się wyspać i nie odczuwać żadnych niekorzystnych objawów?

Najlepiej spać na plecach lub na boku. Obie te pozycje mają swoje zalety. Spanie na plecach nie leży w naszej naturze, dlatego niewiele osób śpi w takiej pozycji. Jest to jednak ułożenie ciała, które pozwala naszemu organizmowi doskonale odpocząć.

Kręgosłup nie jest w żaden sposób obciążony. Kończyny górne i dolne leżą w pełni swobodnie i nie ma żadnego ucisku na układ pokarmowy, dzięki czemu trawienie pokarmu przebiega bez żadnych zakłóceń.

Śpiąc na plecach powinniśmy pamiętać, żeby poduszka do spania nie była zbyt gruba. Podczas snu głowa nie powinna być przesadnie uniesiona, gdyż powoduje to nienaturalne wygięcie kręgosłupa. Warto zainwestować w dobrej jakości poduszki puchowe lub poduszki z pierza. Ilość wsadu powinna być odpowiednio dobrana do naszych potrzeb.Spanie na boku nie jest złą pozycją, ma jednak pewne wady. Nasz kręgosłup jest w tym przypadku odciążony, ale powstaje ucisk w okolicy bioder i miednicy. Jeżeli jest to nasza ulubiona pozycja do spania, powinniśmy zwrócić uwagę na to, żeby nogi były wyprostowane.

 

W jakiej pozycji lepiej nie spać?

Spanie na brzuchu nie jest zalecane. Ta pozycja ma bardzo wiele wad – nasz kręgosłup jest wygięty w bardzo nienaturalny sposób, powstaje ucisk na cały układ pokarmowy, co sprawia, że trawienie nie przebiega prawidłowo. Również praca układu oddechowego zostaje zakłócona, ponieważ cały czas uciskamy na przeponę i płuca.

Naukowcy nie zalecają także spania w pozycji embrionalnej. Również w tym przypadku kręgosłup znajduje się w bardzo nienaturalnym położeniu i jest cały czas obciążony. Ręce i nogi są cały czas podkurczone, co dodatkowo może prowadzić do ich odrętwienia.

Brak komentarzy