Jak wybrać poduszkę i kołdrę puchową. Czy warto kierować się tylko ceną?
Dawniej kołdry puchowe nie były powszechnie dostępne, obecnie możemy je znaleźć w ofercie bardzo wielu sklepów, także tych sieciowych. Ceny takich kołder są bardzo atrakcyjne, warto jednak pamiętać o jednej ważnej rzeczy – kołdra z puchu wysokiej jakości jest dobrem luksusowym i jej cena zawsze będzie relatywnie wysoka. Z taką samą sytuacją mamy do czynienia w przypadku poduszek. Poduszki puchowe dobrej jakości zawsze będą miały znacznie wyższą cenę niż poduszki z pierza lub poduszki z wypełnieniem z materiałów syntetycznych.
Decydując się na kupno poduszki i kołdry wypełnionej puchem powinniśmy pamiętać o jednej ważnej rzeczy, puch puchowi nierówny. Za puch o najlepszych właściwościach uznaje się puch pochodzący od dzikich gęsi skandynawskich. Produkty pościelowe z takim wsadem są bardzo, bardzo drogie, dlatego rozwiązaniem lepszym dla naszego portfela jest kupno kołdry wypełnionej puchem pochodzącym od polskich gęsi. Dzięki bardzo sprzyjającym warunkom atmosferycznym (bardzo ciepłe lato oraz zimna zima), polski puch cieszy się światową renomą i uznawany jest za materiał wypełnieniowy najwyższej klasy.
Bardzo dobre właściwości ma także puch pochodzący od polskich kaczek, jednak warto mieć na uwadze, że jest on mniej sprężysty i ma trochę gorsze właściwości termoizolacyjne.
W przypadku kołder i poduszek wypełnionych pierzem cena naprawdę ma znaczenie. Jeżeli w sklepie stacjonarnym lub internetowym zobaczymy bardzo tanią kołdrę z wypełnieniem 100% puchu, zawsze powinniśmy być podejrzliwi. Kołdra posiadająca wsad wykonany w 100% z puchu nigdy nie będzie kosztowała 100 zł, nie ma takiej możliwości, gdyż pozyskanie i przetworzenie surowca potrzebnego do jej wykonania jest zdecydowanie bardziej kosztowne.
Niskie ceny kołder i poduszek puchowych mogą wynikać z dwóch głównych powodów:
- wypełnienie nie zostało wykonane w 100% z puchu i jest to na przykład mieszanka puchu i pierza, w której puch stanowi zdecydowanie mniejsza część,
- wypełnienie zostało wykonane z puchu bardzo słabej jakości.
Jeżeli mamy do czynienia z drugim punktem, warto mieć kilka rzeczy na uwadze. Proces przetwarzania puchu, który przygotowuje go do wykorzystania w produktach pościelowych jest długi i czasochłonny. Puch jest odtłuszczany, myty, dezynfekowany oraz selekcjonowany. Tylko przejście puchu przez taki proces produkcyjny gwarantuje, że nie będzie on powodował alergii. Wsad wykonany z brudnego puchu stanowi doskonałe środowisko dla rozwoju roztoczy, a to właśnie one są bardzo silnym alergenem.
Kupując kołdrę wypełnioną puchem powinniśmy zatem zwrócić uwagę na następujące rzeczy:
- materiał, z którego wykonane zostało poszycie – powinien być on gęsto tkany, aby puch nie wydostawał się na zewnątrz,
- dodatkowo kołdra powinna być wykończona bizą (lamówką),
- strukturę – kołdra powinna mieć strukturę kasetową, która gwarantuje optymalne rozmieszczenie puchu i zapobiega gromadzeniu się całego wsadu w jednym miejscu,
- skład wsadu – powinien być on jasno określony przez producenta, jeżeli skład jest mało szczegółowy powinniśmy zastanowić się czy na pewno kupujemy produkt wysokiej jakości,
- rodzaj kołdry – w ofercie dostępne są kołdry letnie oraz zimowe różnią się między sobą wagą wsadu.