Jak działa sen
Sen jest czynnością, której nie możemy uniknąć. Organizm człowieka potrzebuje go do prawidłowego funkcjonowania, brak snu może mieć bardzo niekorzystny wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie, a w ekstremalnych przypadkach może doprowadzić nawet do zgonu.
Wśród cech charakterystycznych snu możemy wymienić:
- wolny i rytmiczny oddech,
- całkowite rozluźnienie mięśni,
- wolniejsze bicie serca,
- brak świadomości zmian i wydarzeń zachodzących dookoła,
- marzenia senne.
Monitorowanie aktywności fal mózgowych pozwoliło na zidentyfikowanie zmian zachodzących w pracy naszego mózgu w trakcie snu. Gdy nie śpimy i jesteśmy zrelaksowani, nasz mózg generuje fale alfa. W momencie zwiększonej aktywności, stresu itp., generowane są fale beta, które charakteryzują się dwa razy większą szybkością. Podczas snu mózg generuje fale theta i delta, które są zdecydowanie wolniejsze. Im głębszy jest nasz sen, tym wolniejsze fale mózgowe i tym trudniej jest nas obudzić.
Sen człowieka możemy podzielić na dwie fazy – REM i NREM. Faza REM, nazywana też snem paradoksalnym, jest fazą w której pojawiają się szybkie ruchy gałek ocznych, drgania rąk i nóg, nasz mózg jest bardzo aktywny, a oddech staje się nieregularny. W tej fazie pojawiają się też marzenia senne. Przeciętny człowiek doświadcza 3 do 5 interwałów snu paradoksalnego w ciągu każdej nocy. Interwały te są przerywane fazą NREM, czyli snem głębokim. W tej fazie występują wolne ruchy gałek ocznych, nie ma drgań kończyn, serce bije wolniej, oddech się uspokaja, a fale mózgowe spowalniają (to właśnie w tej fazie możemy zaobserwować fale theta i delta).
Jeżeli obudzimy osobę w trakcie fazy REM, w większości przypadków, będzie ona w stanie opowiedzieć nam o swoich snach. Osoba obudzona w fazie NREM raczej nie będzie miała marzeń sennych.
Do odpowiedniej regeneracji organizm potrzebuje zarówno fazy REM, jak i fazy NREM. U zdrowego człowieka REM stanowi ok. 25% snu, a każdy interwał trwa od 5 do 30 minut. Reszta naszego snu to faza NREM.
O tym jak ważną rolę odgrywa w naszym życiu sen nie trzeba nikogo przekonywać. Warto jednak pamiętać, że zapotrzebowanie na sen zmienia się wraz z wiekiem. Noworodki często przesypiają aż 20 godzin w ciągu doby. Czterolatkom wystarczy ok. 12 godzin snu. Zapotrzebowanie dziesięciolatków maleje do 10 godzin na dobę. Przeciętny dorosły człowiek potrzebuje w ciągu doby 7 do 9 godzin snu, natomiast u osób starszych zapotrzebowanie na sen jest często jeszcze mniejsze i wynosi 6 do 7 godzin w ciągu dnia.
Ze względu na niezwykle ważną rolę, jaką sen odgrywa w naszym życiu, powinniśmy zadbać o to, aby warunki, w których śpimy były jak najbardziej komfortowe. Sypialnia, powinna posiadać odpowiednią wentylację, a materac powinien być właściwie dobrany do naszych potrzeb. Watro zadbać także o to by kołdra i poduszka do spania były wykonane z naturalnych materiałów. Jeżeli zależy nam na posiadaniu pościeli najwyższej jakości, powinniśmy rozważyć kołdrę z puchu i dobrać do niej odpowiednie poduszki puchowe. W związku z tym, że puch posiada doskonałe właściwości termoizolacyjne, bardzo dobrze sprawdza się w miesiącach letnich i w miesiącach zimowych, zapewniając właściwy komfort cieplny.